12592 praca zdalna a bezpieczeństwo danych

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych

Wykonywanie obowiązków służbowych poza miejscem pracy niesie za sobą wiele zagrożeń, zarówno związanych z produktywnością, jak i zapewnieniem bezpieczeństwa danych. Od czasu wybuchu pandemii praca w trybie home office stała się jednak codziennością dla wielu pracowników. Jakich narzędzi warto użyć, by praca zdalna i bezpieczeństwo danych nie spędzały snu z powiek administratorów?

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych – największe zagrożenia

W przypadku pracy zdalnej największe zagrożenia dla bezpieczeństwa danych to: słabo zabezpieczona sieć, brak oprogramowania antywirusowego, a także brak mocnych (lub jakichkolwiek) haseł. To główne przyczyny wycieku, a także utraty poufnych danych. Oczywiście warto też wziąć tu pod uwagę sprzęt z jakiego pracownicy korzystają w trybie home office. O ile sprzęt firmowy zwykle jest dostatecznie zabezpieczony, o tyle sprzęt prywatny już niekoniecznie.

3 sposoby zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom zdalnym

Blokuj zagrożenia zanim przedostaną się do urządzeń końcowych
Stale wykrywaj, monitoruj i odpowiadaj na zagrożenia
Egzekwuj bezpieczny dostęp do urządzeń

Chcąc zapewnić użytkownikom pracującym zdalnie bezpieczny dostęp do danych firmowych przede wszystkim musisz weryfikować ich tożsamość. Jednym ze sposobów takiej weryfikacji jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Usługa ta zabezpiecza dostęp do danych, wymagając od użytkowników potwierdzenia swojej tożsamości poprzez wykorzystanie drugiego źródła, takiego jak telefon lub token.

Po drugie, chcąc zapewnić pracownikom zdalnym bezpieczny dostęp do danych, a jednocześnie umożliwić im pracę z każdego miejsca, a także na dowolnym urządzeniu, możesz wykorzystać technologię bezpiecznego tunelu VPN. Dzięki temu Ty zyskasz większą widoczność i kontrolę nad rozproszonymi pracownikami, natomiast pracownicy zyskają bezpieczny dostęp do zasobów firmowych.

Po trzecie – zależy Ci na ochronie danych przed zagrożeniami z zewnątrz. Pracownicy zdalni, wykonujący obowiązki poza siedzibą firmy, są szczególnie narażeni na cyberataki. Zabezpiecz ich przed tymi zagrożeniami, ustanawiając pierwszą i ostatnią linię obrony. Blokuj, wykrywaj i reaguj na ataki zarówno zabezpieczając warstwę DNS, jak również punkty końcowe.

Sprawdź jak Cisco może Ci pomóc

  • Zapewnij pracownikom bezpieczny dostęp do zasobów firmowych ze zdalnych lokalizacji. Cisco oferuje rozwiązania proste, skalowalne i w pełni zintegrowane ze sobą. Ich efektywność i elastyczność wynika z faktu, że możesz je dopasować dokładnie do swoich potrzeb.
  • Weryfikuj autoryzowanych użytkowników przy pomocy Cisco DUO
  • Bezpieczne uwierzytelnianie wieloskładnikowe
  • Chroń użytkowników znajdujących się poza siecią VPN dzięki Cisco Umbrella
  • Zapewnij swoim pracownikom ochronę przed zagrożeniami w sieci, bez względu na to gdzie się znajdują
  • Bezpieczny dostęp VPN dla pracowników zdalnych z Cisco AnyConnect
  • Udzielaj bezpiecznego dostępu do sieci firmowej wszystkim użytkownikom, na każdym urządzeniu, a także w każdej lokalizacji
  • Zapobiegaj zagrożeniom w punkcie wejścia dzięki AMP (Advanced Malware Protection)
  • Chroń pracowników zdalnych poprzez wykrywanie i odpowiadanie na wszelkie zaawansowane zagrożenia. Zapewnij ochronę zawsze i wszędzie wszystkim punktom końcowym
  • Wykrywaj złośliwe oprogramowanie, a także powstrzymuj ukryte zagrożenia z Cisco Firepower 1010
  • Filtruj adresy URL z uwzględnieniem zasad polityki bezpieczeństwa, a także monitoruj i weryfikuj potencjalnie niebezpieczne elementy.