12321 nomacom yubikey5 bezpieczenstwo danych

YubiKey 5 – chroń swoje dane jeszcze lepiej

YubiKey 5 – chroń swoje dane jeszcze lepiej

Wzrost liczby ataków phishingowych w ubiegłych latach sprawił, że pojawiło się zapotrzebowanie na usługę pozwalającą lepiej identyfikować użytkowników internetu. Poniżej prezentujemy proste rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo uwierzytelniania użytkownika w popularnych serwisach i usługach sieciowych. Rozwiązanie, które zastąpi nie tylko pierwszą, ale i drugą linię cyfrowej obrony. Poznaj YubiKey 5 NFC i odkryj siłę klucza Universal 2nd Factor!

Czym jest YubiKey 5?

YubiKey od firmy Yubico wyglądem przypomina niewielkiego pendrive’a albo brelok do kluczy. Można go podłączyć do portu USB w laptopie, ale producent wyposażył go też w interfejs NFC, pozwalający na obsługę urządzeń mobilnych.

Pomimo niepozornego wyglądu YubiKey 5 NFC to skuteczna broń w walce z hakerami i nieoceniona pomoc w zmaganiach z phishingiem, czyli próbami wyłudzenia danych. Jak wynika z raportów CERT Polska, to właśnie ta forma ataku zbiera ogromne żniwo wśród instytucji państwowych, banków czy korporacji.

YubiKey to fizyczny sprzętowy klucz bezpieczeństwa, który pozwala na wielostopniowe zarządzanie dostępem i uwierzytelnianie użytkowników. Obecnie żyjemy w czasach, gdy sam login i hasło do skrzynki albo oprogramowania to zdecydowanie za mało.

Firma Yubico postanowiła stworzyć odpowiedź na ten problem. Weryfikacja została uzupełniona o fizyczny czynnik dostępu. Rozwiązanie polega na tym, że to Ty masz przy sobie ostatni element układanki, który jest niezbędny do uzyskania dostępu. Dzięki YubiKey dane są zabezpieczone, a klucz do nich masz tylko Ty!

Co potrafi YubiKey 5?

Magia rozwiązań Yubico tkwi między innymi w uniwersalności. Klucz dostępu współpracuje z setkami usług używanych na całym świecie. Dzięki niemu uwierzytelnisz takie działania jak:

• logowanie do systemu operacyjnego (Microsoft Windows, macOS, Linux),

• dostęp do usług online (m.in. Google, Amazon, Fastmail, Dropbox i wiele innych),

• szyfrowanie plików i treści (m.in. EGOSECURE, GnuPG, Open PGP),

• logowanie do popularnych serwisów (m.in. Facebook, Instagram, Twitter).

YubiKey 5 NFC jest niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy, że umieścisz go w porcie USB i przeprowadzisz odpowiednią konfigurację. Po jej zakończeniu będziesz musiał skorzystać z fizycznego klucza bezpieczeństwa, żeby zalogować się do wybranej usługi lub urządzenia.

Producent stara się maksymalnie ułatwić życie użytkownikom, dlatego wprowadził aż 3 metody uwierzytelniania:

• jednoskładnikowe – nie wymaga podania loginu ani hasła, wystarczy skorzystać z fizycznego klucza bezpieczeństwa,

• dwuskładnikowe, tzw. 2FA – aplikacja wymaga znajomości loginu i hasła oraz skorzystania z YubiKey,

• wieloskładnikowe, tzw. MA – w tym modelu musisz odblokować urządzenie, podając numer PIN, ale i tak konieczne będzie skorzystanie z klucza.

Dlaczego klucz typu U2F (Universal Second Factor) jest tak bezpieczny?

Działanie YubiKey opiera się na wygenerowaniu pary kluczy dostępowych – publicznego i prywatnego. Klucz publiczny zapisywany jest w pamięci aplikacji, natomiast prywatny znajduje się wyłącznie w pamięci urządzenia i nigdy go nie opuszcza (wynika to ze specyfiki zastosowanej pamięci typu read-only).

Operacja ostatecznej weryfikacji dostępu zawsze odbywa się tylko na kluczu fizycznym i polega na sprawdzeniu, czy dane publiczne są zgodne z danymi prywatnymi. Tylko Ty możesz ją zainicjować!

Dlaczego YubiKey jest wart Twojej uwagi?

Na rynku znajdziesz wiele kluczy dostępowych. Czym wyróżniają się klucze YubiKey?

• Klucz bezpieczeństwa pozwala na w pełni bezpieczne korzystanie z setek popularnych usług zarówno w pracy, jak i domu,

• urządzenie obsługuje wiele protokołów tzw. silnego uwierzytelniania (m.in. FIDO2, OTP, OATH HOTP, OATH TOTP, U2F czy PIV),

• uwierzytelnianie działa błyskawicznie i nie musisz niczego instalować,

• YubiKey nie wymaga zasilania czy dostępu do sieci.

Szwedzka firma Yubico od 2007 roku skutecznie wyznacza standardy bezpiecznego logowania w Internecie.

Chcesz wiedzieć więcej? Pomożemy Ci w doborze odpowiednich urządzeń Yubico do Twojej firmy. Napisz do nas na adres [email protected]

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kluczy YubiKey, które zwiększą bezpieczeństwo systemów IT Twojej firmy oraz Twoich pracowników.