12748 jak efektywnie pracować z domu nomacom

5 wskazówek jak efektywnie pracować z domu

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa wielu z nas aktualnie pracuje z domu. Na chwilę obecną ciężko jest wskazać jak długo taki stan może potrwać. Zapewne dla wielu z nas praca w trybie home office to nie nowość, ale znaczna cześć osób pierwszy raz znalazła się w takiej sytuacji. Dlatego przedstawiamy pięć najlepszych praktyk jak efektywnie pracować zdalnie.

16-godzinny dzień w domu to nie 16-godzinny dzień w pracy.

Zaplanuj swój dzień. Ustal jakąś strukturę, a mianowicie – kiedy chcesz zacząć pracować i kiedy chcesz skończyć. Z jednej strony łatwo jest kontynuować pracę późnym wieczorem bądź też o tej porze ją zakończyć, ponieważ masz w domu wszystko czego potrzebujesz. Jednak zdecydowanie korzystniej jest utrzymywać ustalone godziny pracy i maksymalnie je wykorzystywać po to, by Twoja praca nie była obciążeniem ani dla Ciebie, ani dla Twojej rodziny.

Unikaj wprowadzania rodziny do środowiska pracy.

Twoja praca może obejmować wiele intensywnych i stresujących sytuacji, jak na przykład nieubłaganie zbliżające się terminy. To dla Ciebie sytuacje stresujące, które mogą mieć wpływ na członków Twojej rodziny. Obserwując Cię, jak radzisz sobie z problemami, również mogą być poddenerwowani bądź zmartwieni. Bądź tego świadomy, bez względu na to jak wiele masz obowiązków do wykonania, jak wysokie stanowisko zajmujesz i jak wielka odpowiedzialność na Tobie spoczywa.

Uważnie zarządzaj domowym czasem.

Brak konieczności dojazdu do pracy może wydawać się fantastyczną opcją. Stały pobyt w domu ułatwia także angażowanie się w sprawy rodzinne w znacznie większym zakresie niż w przypadku gdy cały dzień spędzasz poza domem. Postaraj się jednak rozgraniczyć czas poświęcony na wykonywanie obowiązków służbowych z czasem prywatnym. W ten sposób będziesz mógł skoncentrować się na pracy, by po jej zakończeniu w 100 procentach zaangażować się w życie rodzinne.

Szanuj to, że inni członkowie Twojego zespołu również pracują z domu, a przy tym mogą mieć mniej komfortowe warunki do pracy.

Niektórzy z Twoich współpracowników z różnych powodów pracowali już w domu, mają wypracowane metody pracy i nie jest to dla nich nic nowego. Jednak będą też tacy, dla których home office to zupełnie nowe doświadczenie. Mogą oni mieć problem z wydzieleniem ustronnego miejsca w swoich domach, w których będą mogli całkowicie skupić się na pracy. Będą też tacy, którzy swoją przestrzeń domową będą musieli dzielić z małżonkiem lub inną osobą, która również będzie zdalnie wykonywać swoje obowiązki. W rezultacie może to skutkować hałasem bądź innymi czynnikami rozpraszającymi uwagę.

Jeśli zatem musisz się skontaktować ze współpracownikiem, który pracuje z domu, a w trakcie rozmowy usłyszysz płacz dziecka bądź szczekanie psa, bądź cierpliwy i wyrozumiały. Okaż empatię, pamiętając, że sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, nie dała nam odpowiednio dużo czasu na zagospodarowanie sobie odpowiedniej przestrzeni i lepsze przygotowanie się do takiego trybu pracy.

Zorganizuj sobie dzień z przerwami.

Zaplanuj w swoim rozkładzie dnia czas na lunch. By móc efektywnie pracować, potrzebujesz zarówno przerwy od pracy, jak i odpowiedniego posiłku. Dlatego wykorzystaj przerwę na lunch jako odpoczynek od pracy. Ale – co ważne – zrób to z dala od komputera. Kiedy ściany zaczynają się do Ciebie zbliżać możesz również wyjść na balkon, żeby się przewietrzyć i dotlenić – jeżeli masz dużo obowiązków, wykorzystaj ten czas np. na rozmowę telefoniczną.

Dobrym pomysłem jest też chwila przerwy na ćwiczenia – wprowadź szybką 15-minutową przerwę na wykonanie kilku ćwiczeń dostosowanych do miejsca i przestrzeni jaką dysponujesz. To zapewni zastrzyk dodatkowej energii. Sytuacja z zagrożeniem epidemiologicznym wyklucza swobodne wychodzenie na kawę, ale nie wyklucza wykorzystania przerwy kawowej na wideorozmowę ze znajomymi z pracy – to nie tylko świetna odskocznia, która pozwoli odświeżyć myśli, ale również doskonały sposób na zacieśnianie więzi między współpracownikami, w tym także wspólne mobilizowanie się do pracy.

Źródło: Cisco

Pracujesz zdalnie, ale brakuje Ci odpowiednich narzędzi?

Napisz do nas i sprawdź w czym możemy Ci pomóc.

Podpowiemy Ci, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twojej organizacji.